Çiçek Ekimi

Sevdiklerinizin Mezarına Hangi Çiçekleri Dikelim?

Sizlerin sık sık sorduğu sorulardan biri de buydu. Elbette insan, sevdiklerinin ebedi istirahatte bulundukları yeri de güzelleştirmek ister. Sanki o çiçekler her açtığında sevdiklerimiz unutulmadıklarını hissederler. Hangi çiçekleri seçeceğiniz bulundukları mezarlığın düzenli bakım görüp görmemesine ve sizin düzenli olarak çiçeklerin de bakımı için mezarlığı ziyarete gidip gidememenize göre değişir. Ancak fikir vermek açısından bazı çiçekleri önerebiliriz

.Sevdiklerinizin Mezarına Hangi Çiçekleri Dikelim?

Soğanlı Bitkiler

Nergis, zambak, safran gibi muhteşem çiçekler açan soğanlı bitkiler mezarları süslemek için ilk akla gelenler. Soğanları bir kere diktikten sonra çok fazla zahmet gerektirmeden bu çiçekler her sene tekrar tekrar açacaklardır. Yazın çiçeklenecekler arasında da gün güzelleri, anemonlar, frezyalar, galalar ve crocosmialar önereceklerimiz arasında. Yine ülkemizde kabristanlarda en çok kullanılan bitkilerden birinin İris – süsenler olduğunu da unutmamak gerekir. Donlara dayanıklı süsenlerin aksine; donlara karşı hassas olan dahlialar (yıldız çiçekleri) ve glayörleri ise ancak mezarlığa yakın oturuyor ve sonbaharda soğanları topraktan çıkarıp ilkbaharda tekrar dikim yapabilecekseniz önerebiliriz.

Sardunyalar

Kolay bakımı ve güzel çiçeklerinden dolayı tercih edilen bir bitkidir. Bulunduğunuz bölgeye göre şiddetli olmayan donlara karşı dayanıklı bir tür işinizi görebilir. Eğer Zengarden’da satışta olan mavi yabani sardunyayı seçecek olursanız unutmayın ki her yıl bolca tohum döker. Düşen tohumlardan kolayca çimlendiğinden, çiçekler geçtikçe tohum başları toplanmalıdır. Unutmayın yabani bitkiler yayılıcıdır. Dolayısıyla çiçek tarhlarını sınırlandırmanızda fayda var. Aksi takdirde tüm alanı kaplayabilir.

Krizantemler

Rengarenk çiçekler açan bu bitkinin çeşitleri yazın ve sonbaharda faklı zamanlarda çiçek açmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu bitkinin birçok çeşidi soğuğa dayanıklıdır ve bir sonraki sezon topraktan tekrar yeşerir. Az bir bakıma ihtiyacı olan bu çiçekle ilgili yapılması gerekenler geçen çiçeklerini ve kuruyan dallarını sezon sonunda budamak.

Güller

Genelde mezarda yatan sevdiğimizin güllere karşı ayrı bir sevgisi varsa tercih edilen bir bitkidir gül. Geçen çiçeklerinin ve dallarının budanması gereken bu bitkiyi seçmek, mezarlıkta düzenli bakım yapılıyorsa daha mantıklı.

Kalıcı tohum dökerek çoğalan yabani çiçekler

Zengarden’da da satışta olan yabani çiçek karışımlarından bir seçim yapabilirsiniz. Kendiliğinden her yıl yeşerip çiçek açan bu karışımlar mezarlıklar için düşünebileceğiniz diğer bir önerimiz. Kırçiçeklerinin tamamı geleneksel varyeteler olup hibrit değillerdir. Pek çoğu çok yıllık ve donlara dayanıklıdır. Tek yıllıklar ise, her yıl döktükleri tohumlarla yeniden sürerek, oluşturacağınız ortamda siz değiştirmediğiniz müddetçe çiçeklenirler. Bu karışımlar içinde de yer alan zinyalar (zinnialar), sarı kadife çiçekleri (marigoldlar), kozmoslar da (cosmoslar) ayrıca önereceklerimiz arasında.

Bizim önerilerimiz bunlar. Sizler de bakımı kolay, ya da daha önce sevdiklerinizin mezarlığında yetiştirdiğiniz çiçeklerden örnekler verebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın